Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Information uppdateras kontinuerligt.
Denna kurs är för dig som valt handel och administration som yrkesområde. Under kursens gång lär du dig att utföra vanligt förekommande arbetsuppgifter inom yrkesområdet. I kursen ska du planera, genomföra och utvärdera ett större skriftligt arbete.
Kursen Gymnasiearbete Handels- och administrationsprogrammet förbereder dig för det yrkesområde som du valt som yrkesutgång.
Kursen ska pröva din förmåga att utföra vanligt förekommande arbetsuppgifter inom yrkesområdet.
Du utför gymnasiearbetet genom att planera, genomföra och utvärderara dina uppgifter. Gymnasiearbetet kan utformas så att du får möjlighet att pröva ditt yrkeskunnande i företagsliknande arbetsformer.
I kursen Gymnasiearbete gäller det för dig att planera, genomföra och utvärdera ett större skriftligt arbete.
Bra att veta:
Gymnasiearbete Handels- och administrationsprogrammet innehåller fyra stycken uppdrag som du utför under kursens gång.
Fyll i dina kontaktuppgifter så kontaktar vi dig för att ge mer information.